Kælderen led sæsonens første pointtab mens Potten og Aros hentede maximumpoint

Tekst: Daniel Tyge Thybøl

Foto: Privat

Esbjergklubben Kælderen led i går deres første pointtab i indeværende sæson.

Dartnyheder.dk’s dækning af dansk dart er støttet af Fary Lochan

Esbjergsklubben Kælderen led i går deres første pointtab i indeværende sæson i den bedste danske dartrække, idet det mørkeblå mandskab spillede uafgjort 8-8 mod sidste års danmarksmestre fra Fluen.

De formstærke vestjyder indledte ellers gårsdagens pointtogt med en solid sejr på 11-5 over et amputeret Aabenraa-hold, men formåede altså ikke at gøre kunsten efter mod de forsvarende danmarksmestre. En væsentlig årsag til Kælderens pointtab var, at Fluens 25-årige bruttolandsholdsspiller, Simon Bak, nok engang imponerede ved at vinde alle sine fire kampe.

Til trods for pointtabet så fører Kælderen dog fortsat an i toppen af 1. division, hvor de imidlertid nu blot har tre point ned til Potten på andenpladsen, alt imens Aros følger efter på tredjepladsen. I skrivende stund indtager Fluen desuden fjerdepladsen, der som bekendt er den sidste slutspilsgivende placering i tabellen. Både Aros og Fluen har seks point op til førstepladsen.

Maximumpoint til Potten og Aros

Netop de førnævnte østjyske klubber, Potten og Aros, var i øvrigt de eneste, der sikrede sig fuldt udbytte af femte turneringsrunde.

Begge klubber stod skiftevis overfor de to sjællandske klubber, DK26 og Studsen, hvilket altså endte i jysk triumf. Mens Potten besejrede DK26 og Studsen med henholdsvis 9-7 og 12-4, så vandt Aros med cifrene 9-7 og 11-5.

Særligt Potten kan i den sammenhæng være taknemmelige over deres pointhøst, set i lyset af at traditionsklubben måtte undvære formstærke Niels Heinsøe, der var forhindret i at spille som konsekvens af sin deltagelse ved PDC’s World Cup of Darts. Omvendt må både DK26 og Studsen ærgre sig over lørdagens resultater. Begge klubber kunne nemlig potentielt set have spillet sig i top fire, hvis de havde fået point ud af deres respektive opgør.

Assens sikrede sig to vigtige point

I den nedre halvdel af tabellen lykkedes det i øvrigt noget overraskende for Assens at tilspille sig to point efter to uafgjorte kampe mod topklubberne Fluen og Aabenraa. Særligt blot 21-årige Benjamin Drue Reus viste i den sammenhæng gode takter for fynboerne, idet den tidligere ungdomslandsholdsspiller vandt seks ud af sine otte kampe.

De to point betyder, at bundklubberne Hovsa og FIOV nu er endnu mere isoleret i bunden af tabellen end tidligere, og det er derfor endnu svære at forestille sig, at oprykkerne også vil være en del af 1. division efter indeværende sæson.

Netop Hovsa og FIOV var i øvrigt ikke i aktion i lørdagens spillerunde. Det samme var tilfældet for både Horsensklubbens Lido og Holbæk. De fire klubber må i stedet vente til den 21. november, før de igen skal i aktion i landets bedste dartrække.

Du kan se den opdaterede stilling i 1. division i bunden af artiklen, mens du finder alle resultaterne af lørdagens holdkampe her nedenfor:


Resultater i 1. division (femte spillerunde)

Assens 8-8 Fluen
Kælderen 11-5 Aabenraa
Aros 11-5 Studsen
Potten 9-7 DK26
Hovsa 0-0 Holbæk (flyttet til den 31-12-2020)
Potten 12-4 Studsen
Aros 9-7 DK26
Assens 8-8 Aabenraa
Kælderen 8-8 Fluen


Stillingen i 1. division efter femte spillerunde:

#KlubKampeVundetUafgjortTabtScorePoint
1Kælderen9810+5225
2Potten9711+3622
3Aros9612+3419
4Fluen9432+1415
5Aabenraa9324+411
6DK267304+69
7Lido7304-49
8Studsen7304-169
9Assens9225-88
10Holbæk5203-106
11FIOV5005-440
12Hovsa7007-640

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*