Oversigt: Alle 180’ere i 1. division (efter tredje spillerunde)

Tekst: Daniel Tyge Thybøl

Foto: Arkiv

Simon Bak fører fortsat an i regnskabet over flest 180’ere i 1. division i denne sæson.

Dartnyheder.dk’s dækning af dansk dart er støttet af Fary Lochan 

Fluens 25-årige stjernefrø, Simon Bak, er fortsat indehaver af førstepladsen på ranglisten over flest 180’ere i 1. division i denne sæson, efter sidste weekends tredje runde i Danmarks bedste dartrække.

Med fire 180’ere bringer sønderjyden sin sæsontotal op på 16, hvilket er seks flere end Niels-Jørgen Hansen, Dennis Lindskjold og Kasper Brandt Puggaard, der alle tre er noteret for 10 180’ere hver, og dermed alle sammen indtager andenpladsen på listen.

Nicolai Olsen trækker fra

Der er dog væsentlig forskel på antallet af 180’ere, og hvor mange legs de respektive spillere forventes at spille, før de laver en 180’er.

I den forbindelse er det ligeledes Simon Bak der indtager førstepladsen, idet han foreløbigt blot har skullet bruge 4,69 legs per 180’er. Dermed stiger hans gennemsnit dog en anelse fra 3,83, da regnskabet blev gjort op efter anden spillerunde.

Læs også: Oversigt: Alle lukninger over 99 i 1. division i denne sæson (efter anden spillerunde)

Til gengæld haler Holbæks traditionelle 180’er stærke Nicolai Olsen væsentligt ind på de øvrige spillere på listen, eftersom han med ni 180’ere i blot 48 spillede legs noterer sig for et gennemsnit på 5,33 legs per 180’er.

Nicolai Olsen har i den forbindelse blot spillet tre holdkampe i denne sæson i modsætning til langt de fleste spillere, der har spillet fem holdkampe indtil nu. Der er med andre ord gode muligheder for, at Holbæk-profilen kan hale yderligere ind på de spillere, der i skrivende stund er placeret over ham i det samlede regnskab over flest 180’ere.


Stillingen i 1. division efter tredje spillerunde:

#KlubKampeVundetUafgjortTabtScorePoint
1Kælderen5500+3615
2Potten5311+1210
3Aros5212+87
4Aabenraa5212+27
5Fluen521207
6DK263201+66
7Assens5203+26
8Studsen3201+26
9Holbæk320106
10Lido5203-46
11FIOV3003-220
12Hovsa5005-420

Fem nye spillere på listen

I løbet af tredje spillerunde var der i øvrigt fem spillere, der fik sæsondebut i 1. division. Fire af disse spillere formåede i den forbindelse at lave minimum én 180’er, hvortil Aabenraas Andreas Toft Jørgensen og FIOVs Martin Reuther lavede tre hver, og i den forbindelse noterer sig for solide gennemsnit på henholdvis 11 og 11,33 legs per 180’er.

Læs også: Rundens hold i 1. division (tredje spillerunde)

Du kan se den samlede oversigt over alle spillere i 1. division og deres 180’ere her nedenfor:

#Navn Klub180'ereAntal legs spilletlegs/180Ændring i placering siden anden spillerunde
1Simon BakFluen16754,69-
2Niels-Jørgen HansenAabenraa10777,70+11
3Dennis LindskjoldFluen10787,80+2
4Kasper Brandt PuggaardKælderen10818,10+2
5Nicolai OlsenHolbæk9485,33+12
6Allan Daugbjerg OlsenAros88010,00-4
7Tom JohannsenFluen88010,00+21
8Bo MøllerHovsa88110,13-5
9Tom Veje KristensenAros88510,63-5
10Brian C. ChristiansenHolbæk7497,00+8
11Jens Rene AntonsenLido77510,71-1
12Thomas MichalekLido77711,00-3
13Benjamin Drue ReusAssens78011,43+13
14Justin ThurleyPotten78612,29+16
15Bjørn-Oliver DerichsAabenraa68313,83+9
16Jimmy WawrzonekAssens68614,33+13
17Andreas B. HyllgaardhusPotten55110,20-10
18Niels HeinsøePotten56012,00+16
19Brian Lindhardt ChristiansenAssens57715,40+4
20Glenn HonoréKælderen58016,00-6
21Philip Jakob LarsenAros58116,20-10
22Patrick HeinsøeStudsen44812,00+10
23Mogens ChristensenPotten45012,50-11
24Kevin CoulsonLido47218,00-16
25Steffen OllingKælderen47619,00-4
26Jesper NeumannDK26 Hvidovre34715,67+16
27Kenneth ByøHolbæk35016,67-8
28Peter Hviid JensenAros37826,00-13
29Søren GjerlufsenAssens37926,33+9
30Anders ZaarKælderen38026,67+6
31Henrik VestboLido38026,67-9
32Henrik PrimdalHovsa38628,67+7
33Andreas Toft JørgensenAabenraa33311,00NY
34Martin ReutherFIOV33411,33NY
35Kasper Steen HansenStudsen2467,50-19
36Claus NielsenPotten23115,50NY
37Rene DavidsenHovsa23517,50-17
38Robert JakobsenStudsen24824,00-5
39Brian LøkkenDK26 Hvidovre24824,00+4
40Daniel JensenHolbæk24824,00+4
41Lars HelsinghofPotten24924,50-16
42Daniel VogtAabenraa25025,00-15
43Morten OlsenAabenraa27537,50-8
44Kenneth HansenDK26 Hvidovre13333,00NY
45Jan NielsenHovsa14646,00-14
46Jimmy KarlsenFIOV14848,00-
47Peter HartmannFIOV14949,00+1
48Michael HansenDK26 Hvidovre15050,00-1
49Patrik KorrHovsa17474,00+1
50Allan BakFluen18080,00-13
51Lars SchmidtStudsen015--1+
52Bendt O. NielsenDK26 Hvidovre016--7
53Ivan MadsenFIOV019--4
54Brian S. AndersenStudsen034NY
55Per Færch AndersenFIOV043--15

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*